Loading...

Oto Yedek Parça Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Oto Yedek Parça Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Oto yedek parça satın alırken, sürücünün pek çok konuya dikkat etmesi gerekmektedir. Eğer sürücü bu noktaları bilmez ya da gözden kaçırırsa, araç kısa süre içerisinde tekrardan arızalanabilir. Sıfır bir otomobil de alsanız, ikinci el bir otomobil de alsanız araç içerisindeki tüm orijinal parçalar zaman içerisinde yıpranır ve eskir. Bu eskimeden dolayı orijinal parçalar, yedek parçalar ile değiştirilir. Yıpranma meydana gelmese bile bozulma veya kazadan kaynaklanan bir sorundan dolayı yenileme mecburiyeti doğar. İşte tam da bu anlarda, oto yedek parça ya da yedek oto aksesuar alımı çok önemli bir hale geliyor.

Oto Yedek Parça Almak Neden Bu Kadar Gereklidir?

Oto yedek parça, aracınızın bir nevi kurtarıcısıdır. Olası bir arızalanma, uzun süre kullanımdan dolayı eskime ya da bir kaza esnasında aracınızın orijinal parçalarından bir ya da birkaçı hasar görebilir. Bunun yanı sıra ikinci el bir araç satın aldığınızda da bir takım parçaların yedek parçalar ile değişmesi gerekebilir. İşte tam da bu gibi durumlarda oto yedek parça değişikliği yapmak gerekmektedir. Özellikle ikinci el araçlarda oto yedek parça satın alma söz konusu olunca, oto yedek parçaların neler olduğu, değişim esnasında orijinal oto yedek parça tercih etmenin önemi, oto yedek parça fiyatları ve oto yedek parça satın alırken dikkat edilmesi gereken hususlar, oldukça önem arz etmektedir. Tüm bu konular, ayrı başlıklarda ele alınmalı ve sürücü hiçbir konuyu gözden kaçırmamalıdır.

Araçların yedek parçalarına her zaman ulaşabilmek o kadar da kolay bir durum değildir. Özellikle bazı özel markaların yedek parçalarına ulaşabilmek imkansızdır. Bu gibi durumlarda; İstanbul ve Ankara gibi oto sanayinin geliştiği büyük şehirlere yönelim başlar. Bu durum göz önüne alınarak, oto yedek parça arayışınız esnasında gerekirse şehir şehir gezeceğinizi bilmelisiniz.

Şehir şehir gezmenin asıl önemi piyasadaki yan sanayi oto yedek parçalardan uzak durmaktır. Eğer yan sanayi oto yedek parça ürünleri tercih ederseniz, aracınızın değeri düşer ve tabii taktırmış olduğunuz yedek parçanın sizi ve aracınızı ne kadar idare edeceği tam bir muammadır. Bu sebeple, aracınızın sağlığı açısından oto yedek parça arayışlarınızı daha geniş ölçekte tutmalısınız.

Yedek parça seçiminde kişi oldukça titiz davranmalıdır. Tabii yedek parçanın fiyatı ve orijinal bir yedek parçanın ne kadar önemli olduğu hakkında kesinlikle fikir sahibi olmalıdır. Şimdi okuyacağınız içerikte tüm bu soruların cevabına erişeceksiniz. Eğer otomobiliniz için yedek parçaya ihtiyaç duyuyorsanız, nelere dikkat etmelisiniz bir bakalım…

Oto Yedek Parçalar Nelerdir?

Oto yedek parça, bir otomobili bir arada tutmak için gerektiren her bir parçadır. Otomobili oluşturan her bir parçanın, yedek bir parçası bulunmaktadır ve tek tek değiştirilebilir. Orijinal parçanın yedek parça ile değişmesinin pek çok sebebi olmaktadır. Bunların en başında; kaza nedenli bozulma, eskime, arızalanma ya da sırf zevk için değişim olmaktadır. Günümüzde en sık değiştirilen oto yedek parçalar; yağ filtresi, hava filtresi, ön tampon, arka tampon, egzoz ucu, araç aydınlatma ürünleri ve bazı motor parçalarıdır.

Oto Yedek Parçalar Kasko Kapsamında mıdır?

Her otomobilin orijinal parçalarının tümü genel kasko kapsamında yer almaktadır. Fakat bu durum yalnızca orijinal parçalar için geçerlidir. Eğer orijinal olmayan parçaları da kasko kapsamına almak istiyorsanız, teminat kapsamını genişletmeniz gerekmektedir. Bu duruma oto yedek parçalarını değiştirirken ve özellikle ikinci el araç satın alımında dikkat etmeniz gerekmektedir.

Oto Yedek Parça Satın Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Aracınız için ihtiyaç duyduğunuz yedek parçaları satın alırken bir takım hususlara dikkat etmeniz gerekmektedir. Bu hususlara dikkat ettiğiniz müddetçe, yedek parça satın alımında herhangi bir sorun yaşamazsınız.

  • Aracınızın sağlık durumu ve tabii ki piyasa değerinin düşmemesi için muhakkak orijinal yedek parça tercih etmelisiniz. Bu durum, oto yedek parça satın alırken dikkat edilmesi gereken en önemli maddedir.
  • Yedek parçaların orijinal olması, olası bir kaza durumunda sigorta ve kasko açısından önem arz etmektedir.
  • Satın alacağınız oto yedek parçanın faturalı olmasına muhakkak dikkat etmelisiniz. Eğer karşı taraf size fatura veremiyorsa, yine de sözlü olarak bir garanti almanız iyi olacaktır. Böylece ilerleyen dönemlerde satın aldığınız oto yedek parçada çıkabilecek herhangi bir sorun, hızlı bir şekilde çözülebilir.
  • Satın alacağınız yedek parçanın aracının genel aksamına zarar vermemesine ve aracınız ile uyumlu olmasına dikkat etmelisiniz. Aksi halde daha büyük arızalanmalar ile uğraşabilirsiniz.
  • Aracınıza ihtiyaçtan değil de kendi zevkiniz için aldığınız yedek parça ya da aksesuarların, aracın genel aksamına, performansına ve sürüş kalitesine zarar vermemesi gerekmektedir. Oto yedek parçalar, aracın ömrü için ciddi bir önem taşımaktadır. Uzun süreli ve sağlıklı bir araç kullanımı istiyorsanız, tüm bunları göz önüne almalısınız.

Yukarıdaki tüm bu maddelere özellikle dikkat etmelisiniz. Yalnızca aracınızın ihtiyacı olan yedek parçalara değil, aynı zamanda zevk için satın aldığınız yedek parçalar üzerine de biraz düşünmeniz gerekecektir. Tüm bunları yerine getirdiğiniz takdirde, oto yedek parça konusunda korkmanıza gerek kalmayacaktır.

OEM Yedek Parça Nedir?

OEM yani Original Equipment Manufacturer, Orijinal Ürün Üreticisi anlamına gelmektedir. Araç sahiplerine orijinal yedek parça sağlayan firmaların genel adı olan OEM, aracına yan sanayi yerine orijinal parça taktırmak isteyenler için büyük önem taşımaktadır.

Pek çok araç üretimi yapan firma, oto yedek parça üretimi için çok sayıda üretici ile ortaklaşa çalışmaktadır. Buna örnek vermek gerekirse; Dacia Sandero olan aracınızın hava filtresini Bosch, polen filtresini ise Mais firması üretebilir. Üretici isimleri farklı olsa bile, bu firmalar aracınızın asıl üreticisinin anlaşmalı olduğu firmalar olduğu için ürettiği oto yedek parçalar orijinaldir.

OEM Yedek Parçaları Nereden Satın Alınır?

OEM yedek parçalar, araç üreticileri ile anlaşmalı olan tedarikçilerden ya da internetten satın alınabilmektedir. Eğer aradığınız yedek parça yurt içinde bulunamıyorsa, yurt dışından sipariş edilerek, birkaç gün içerisinde gelebilir.

OEM yedek parçaları, üzerlerinde bulunan OEM numarası ile tespit edilmektedir. Üretici firma tarafından numaralar ve harfler kullanılarak oluşturulan OEM numarası, gelen yedek parçanın orijinal olup olmadığını anlamanız için kullanılır. Bunun yanı sıra OEM numarası ile dünyanın neresinde olursanız olun, istediğiniz her yerden OEM numarası üzerinden orijinal yedek parça satın alımı gerçekleştirebilirsiniz.

OEM Numarası Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

OEM numarası kullanarak, dilediğiniz her yerden kısa süre içerisinde yeni üretim yedek parçalara ulaşabilirsiniz. Bu konu ile ilgili platformlar üzerinden yapacağınız araştırmalar neticesinde, aracınızın ihtiyaç duyduğu yedek parçanın OEM numarasını kolaylıkla öğrenebilirsiniz. Eğer OEM numarasına ulaşamazsanız, arabanızı satın aldığınız yer üzerinden destek alarak, ilgili şasi no ile gerekli olan aramaları gerçekleştirebilirsiniz. Şasi no nedir diye soruyorsanız, bir nevi aracınızın araç kimliği olmaktadır. Oto yedek parça ihtiyacı duyduğunuz zamanlarda, yedek parça platformları üzerinden şasi no ile beraber arama yaparak, aracınızın tüm parçaları hakkında gerekli olan bütün bilgilere ulaşabilir ve yedek parça bulabilirsiniz.