Loading...

Aracınızı güneş altına park etmek COVID-19’a karşı önlem mi?

Aracınızı güneş altına park etmek COVID-19’a karşı önlem mi?

İçeride oluşan sera etkisi yüzeylerdeki mikropları öldürebilir.

Güneşli ilkbahar ve yaz günlerinde sokakta açık bir yere park edilmiş araçlara binmek hiç de hoş bir durum değildir, bilirsiniz. Çünkü güneş ışınları dolayısıyla aracın içi o kadar ısınır ki, oturduğunuz anda haşlanma ihtimaliniz oldukça yüksektir. Araç içinde bırakılan bebek, evcil hayvan gibi haberleriyle ünlü Amerika Birleşik Devletleri’nde bu konuda ilginç bir araştırma yapılmış.

Georgia Üniversitesi’nin yürüttüğü çalışmaya göre aracınızı güneş altında park etmek, koronavirüse karşı bir önlem olabilir. Güneşin kısa dalga boylu ışınları aracın camlarından içeriye girerek dış ortam sıcaklığı 21 °C olan bir günde kabin sıcaklığını 45 °C’a kadar yükseltebiliyor. Georgia Üniversitesi’ndeki araştırma grubu, çoklu hücrelerde olduğu gibi COVID-19 virüsünde de sıcak çarpmasına sebep olabildiğini fark etmiş.

Üniversitenin yayınladığı detaylı basın bülteninde ısının yeni tip koronavirüsü temizleme süresini ciddi şekilde kısaltttığını yazmış. Dış ortam sıcaklığı 22 °C iken kağıt veya karton gibi yüzeylerde 1; plastik ve paslanmaz çelik gibi yüzeylerde 3 gün yaşayabilen COVID-19 virüsü, sıcaklık 54 °C mertebesine çıkarıldığında 20 dakikada %99.99 oranında temizlenebiliyor. Sıcaklık 65.5 °C olduğunda ise bu süre sadece 5 dakikaya iniyor.

Bunun üzerine ekip, güneşli bir günde araçların dışarıya park edilmesinin içeride bulunan paket, eşya ve yüz maskelerindeki COVID-19 tutunma ihtimalinin ciddi şekilde azaltılabileceği çıkarımını yapmış. Basın bülteninde maskelerin 50 derece suda yıkanabileceği de not edilmiş.

“Daha çok test yapmamız lazım ancak sıcaklığı arttırdıkça virüsü öldürme süresini kısaltıyorsunuz.” diyor Georgia Üniversitesi Çevre Sağlığı Bölümü’nde profesörlük yapan Travis Glenn.

“Evlerimizden dışarıya çıktığımızda hepimizin maske takması gerekiyor. Sıcak ve güneşli günlerde araçların için ciddi şekilde ısınıyor. Bu yüzden yanınıza alacağınız ikinci bir maskeyi burada bırakarak market ya da diğer ihtiyaçlarınızı karşıladıktan sonra ilk maskeyi atıp diğerine geçiş yapabilirsiniz. Eve döndüğünüzde de bu maskeleri temizlenmeleri adına güneş altına park ettiğiniz aracınızda bırakabilirsiniz.”

Kaynak: Georgia Üniversitesi, Forbes, Motor1