Loading...

Corona Virüsü Önlemleri : Aracınızı Nasıl Temizlersiniz?

Corona Virüsü Önlemleri : Aracınızı Nasıl Temizlersiniz?

Eğer rutin olarak kendi veya başkalarının arabasına sürücü ya da yolcu olarak binmeniz gerekiyorsa artık “pandemi” statüsündeki Corona Virüsünden hem kendinizi korumanız, hem de aracınızı düzgün bir şekilde dezenfekte etmeniz gerekmektedir. Peki, bunu nasıl yapabiliriz?

Elbette ellerimizi yıkadığımız sabun temizliğin temelini oluşturuyor. Sabun, virüsün yüzeyi ile kimyasal olarak çok hızlı bir şekilde etkileşime geçer ve virüsü kolayca yok eder. Öte yandan el-cilt dezenfektanlarının kullanımının teşvik edildiği bir ortamda olmamız sebebiyle insanın aklına bu ürünleri arabalarımızda kullanma fikri gelebilir.

Ancak Purell gibi alkol bazlı ürünler mikrobik tehditleri ortadan kaldırmak için iyi olsa da aslında arabaların iç mekanları için ideal değillerdir. Sabunda sıvı veya bulaşık sabunu etkili olurken deterjan içeren ürünler kullanılması hayati önem arz etmektedir.

Deri kaplamalara sahip olan araçlar için, makyaj temizleme mendilleri bu tarz yüzeyler için güzel bir çözümdür; çünkü cilt bakım ürünleri büyük çoğunlukla organik yüzeyler için iyi olan nemlendiriciler içerir. Ancak kendi kendini yeniden nemlendirme yeteneğine sahip olan cildimizin aksine, arabanızın iç mekanındaki deriler bunu yapamaz.

Hem alkol hem de deterjan bazlı temizleyiciler organik maddeleri kurutabilir. Başka bir deyişle, nasıl bu tarz ürünleri kullandıktan sonra ellerinizi kuru hissediyorsanız aynı durum doğal yağların aracınızın derilerinden çıkması ile otomobilde de yaşanabilir. Nemlendirici içeren deterjan bazlı temizleyicilere erişiminiz yoksa veya alkol bazlı bir temizleyici kullanmayı planlıyorsanız, kuruma sorununu deri kremleri ile azaltabilirsiniz. Bunlar, temizleme işlemi sırasında bahsettiğimiz doğal yağların yenilenmesini sağlar.

Hiç, bir çadırı temizlemek için bulaşık sabunu kullandığınızda sadece malzemenin içinden su sızıntısı yaptığını gördünüz mü? Tebrikler, yüzey aktif maddelerin nasıl çalıştığını biliyorsunuz. Aynı şey Corona Virüsünün dış tabakasını etkili bir şekilde nötralize ediyor. Bu da aracın için dezenfekte etmek için iyi bir yöntem.

Ne kullandığınızdan ve nasıl kullandığınızdan bağımsız olarak, temizledikten sonra yüzeyleri silmeyi asla unutmayın. Aracında gerçek derisi kaplaması olmayanlar için daha da iyi haberler var. Vinil veya diğer sentetik iç mekanlar alkol veya çamaşır suyu bazlı temizleyicilerle temizlenememesine rağmen derilerden çok daha olay temizlenebiliyor; çünkü bu malzemelerin absorbe etme yeteneği bulunmuyor. Dolayısı ile yüzeyini temizlediğinizde malzeme de temizlenmiş oluyor.

Özetle…

  • Sabun her zaman en iyi seçenektir. Virüsü direk öldürür.
  • Basit plastik yüzeyler dışında çamaşır suyu kullanmaktan kaçının.
  • Solvent (çözücü) kullanmayın.
  • El dezenfektanları deriyi kurutabilen alkoller içerir. Sağlıklı tutmak için deri bakım kremi kullanın.
  • Emin olamıyorsanız temizleyicileri ilk önce kolayca görülemeyen bir yüzey üzerinde test edin.
  • Sürdüğünüz maddeyi sonradan silin; kimyasalları aracın yüzeyinde bırakmayın.
  • Temasınızın olduğu yüzeylere öncelik verin. Düğmeleri ve anahtarları, dikiz aynanızı, hatta depo kapağınızı bile temizlemeyi unutmayın.

Her zaman arabanız da dahil temizliğe önem vermeyi lütfen unutmayın.